Blesk Soligor DG-340 DZ pro NIKON

 

Soligor DG – 340 DZ je systémový blesk se zoom reflektorem a systémovými sáňkami pro TTL nebo ETTL řízení a je určen speciálně pro digitální fotoaparáty Canon, Nikon, Olympus nebo Sony. V těmito značkami je použitelný i pro analogové AF zrcadlovky. Než začnete přístroj používat, přečtěte si prosím tento návod k použití.
Popis přístroje:
1.Hlava reflektoru
2.Zdroj infračerveného světla pro autofokus
3.Aretační kroužek
4.Nasouvací patka
5.Nastavení citlivosti filmu
6.Stupnice clonových čísel
7.Dosah blesku v metrech a stopách
8.Kontrolka připravenosti blesku
9.Spoušť testovacích záblesků
10.Úhel osvětlení pro nepřímý záblesk
11.Kryt bateriového prostoru
12.Nastavení ohniskové vzdálenosti
13.Kontrolka expozice
14.Hlavní vypínač ON/OFF
Zdroj energie :
Přístroj pracuje s 4x 1.5V alkalickými bateriemi Mignon (Typ AA). Můžete použít také NiMH akumulátory stejného typu. Nepoužívejte zinkouhlíhkové baterie, může dojít k poškození přístroje.
Automatické vypnutí :
Nepoužijete – li zapnutý přístroj znovu do 3 minut, automaticky se vypne. Znovu jej zapněte hlavním vypínačem. Pokud přístroj delší dobu nepoužíváte, vypněte jej a vyjměte baterie.
Ifračervené světlo pro autofokus :
Při špatných světelných podmínkách může být kontrast objektu nedostatečný pro zaostření autofokusem zrcadlovky. V tomto případě je aktivováno infračervené světlo blesku lehkým stiskem spouště fotoaparátu. Díky tomuto světlu může autofokus fotoaparátu zaostřit téměř ve tmě. Světlo podporuje strukturu a kontrast v rozsahu 1 – 5 m. Je – li samotný fotoaparát vybaven autofokusovým světlem, je toto osvětlení prioritní. Pro správnou funkci autofokusového světla je nutné, aby fotoaparát pracoval v režimu „samostatný obraz“ ( jednotlivé snímky ).
U některých fotoaparátů je třeba vybrat AF program s prioritou zaostření, u jiných musí být aktivováno střední měřící pole autofokusu. Prostudujte prosím návod k použití Vašeho fotoaparátu.
Tabulka dosahu blesku (jen Modely Nikon a Canon).
Na zadní straně přístroje najdete tabulku vzdáleností. Dosah blesku závisí na citlivosti použitého filmu a na ohniskové vzdálenosti. Nastavte přepínačem 5 citlivost filmu a přepínačem 12 použitou ohniskovou vzdálenost objektivu. Nyní z tabulky odečtěte vzdálenost odpovídající použité cloně.
Kontrolka expozice (AUTO OK)
Rozsvícení kontrolky 13 po záblesku Vás informuje o tom, zda množství světla bylo pro expozici dostatečné. Kontrolka svítí zeleně asi 2 sekundy. Pokud ne, je třeba zopakovat snímek s kratší vzdáleností.
Zoom-reflektor :
Zoomovou hlavou blesku je možné nastavit čtyři různé ohniskové vzdálenosti – 28, 35, 50 a 85 mm vysouváním nebo zasouváním reflektoru dopředu nebo dozadu.Stupnici najdete na horní straně hlavy blesku. K zajištění dostatečného osvětlení je nutné na zoomové hlavě nastavit ohnisk. vdálenost, která odpovídá alespoň ohnisk. vzdálenosti objektivu fotoaparátu nebo je menší.
Nepřímý záblesk :
DG 340 DZ je vybaven výklopným reflektorem, který umožňuje změnu směru záblesku do 90°vertikálně. Můžete tedy nasměrovat záblesk na reflexní povrch a využít odraženého světla např. od bílé stěny nebo stropu.
Výhody :
- vyrovnání stínů
- redukce efektu červených očí
- vyrovnané, jemné, rozptýlené osvětlení
- eliminace odrazu světla z lesklých povrchů ( brýle apod.)
Vezměte v úvahu, že vzdálenost pro fotografování s nepřímým zábleskem musíte počítat takto : Vzdálenost k reflexnímu povrchu + vzdálenost od tohoto povrchu k objektu. V TTL bleskovém režimu je výkon blesku kontrolován automaticky.
Efekt červených očí :
Při slabém světle se rozšíří zornička fotografovaných osob a při záblesku světlo projde až na sítnici oka. Výsledkem jsou červené oči. Nejlepším způsobem, jak tento jev vyloučit, je nepřímý záblesk.
Fotografování s TTL automatikou :
Nasaďte přístroj na fotoaparát. Fotoaparát zapněte a uveďte do režimu programové automatiky. Zapněte blesk. Režim TTL nyní automaticky kontroluje a reguluje intenzitu záblesku ( výkon blesku ) pro správnou expozici.
Výhody :
- nastavení na fotoaparátu nejsou potřebná
- zvětšení objektivu je automaticky rozpoznáno
- koeficienty filtru jsou automaticky respektovány
- regulace výkonu blesku jen na hodnotu pro správnou expozici
Upozornění :
Pro fotoaparáty Canon je přístroj vybaven ETTL automatikou. Na rozdíl od TTL pracuje s předbleskem pro měření . Model pro Canon je opatřen kontrolkou, která svítí po propojení blesku a fotoaparátu s ETTL režimem. Ve každém případě si prostudujte návod k obsluze Vašeho fotoaparátu.
TTL- řízení přes ACC-Kabel ( Model Sony) :
Některé přístroje Sony (např. Sony DSC-717) nejsou vybaveny TTL kontakty . Použijte tedy přiložený TTL kabel a zapojte jej do zdířky fotoaparátu. Druhý konec kabelu zapojte do zdířky označené CAM na zadní straně blesku.
TTL režim s časovou automatikou
Nastavte fotoaparát na režim s časovou automatikou. Manuálně nastavte zvolenou clonu. Fotoaparát určí odpovídající synchronizační čas a TTL režim přizpůsobí výkon blesku nastavené cloně.
TTL režim s clonovou automatikou :
Nastavte fotoaparát na režim s clonovou automatikou. Nastavte expoziční čas , fotoaparát vyhledá odpovídající hodnotu clony, TTL režim přizpůsobí výkon blesku.
Manuální režim :
Synchronizační čas i zvolenou clonu nastavte manuálně na fotoaparátu. Podle nastavené clony zjistěte v tabulce vzdáleností na zadní straně blesku maximální dosah blesku.
Synchronizace blesku :
Pro každý model fotoaparátu je uvedena nejkratší synchronizace, tzv. x – synchronizace. Nepoužívejte kratší čas závěrky než je x – synchronizace vašeho fotoaparátu, vyhnete se nesprávné expozici. V TTL režimu bude x – synchronizace nastavena automaticky.
Použití blesku za denního světla :
Světelné podmínky za slunečného dne jsou pro správnou expozici dostatečné. Přesto doporučujeme použít blesk k vyrovnání nežádoucích stínů a ke kompenzaci osvětleného pozadí, které může způsobit podexponování hlavního objektu.
Dlouhá synchronizace .
Při špatném osvětlení fotografovaného objektu je těžké vyrovnat jas objektu a pozadí. Je nutné použít delší čas závěrky ( dobu expozice ). Hlavní objekt bude osvětlen zábleskem, pozadí ( které by použitím standardního blesku ztmavlo ) získá stejné světelné podmínky jako hlavní objekt. Dlouhá synchronizace je vhodná na zvláštní efekty, např. noční portréty na osvětlených místech ( tržnice, nákupní středisko ). Nastavte fotoaparát do režimu automatické clony, abyste mohli zvolit dlouhý čas závěrky. Některé modely fotoaparátů umožňují dlouhou synchronizaci i v automatickém režimu nebo v režimu automatické expozice. Doporučujeme použít stativ.
Technické údaje :
(změny vyhrazeny.) Dosah blesku pro ISO 100:
- Směrné č. pro ISO 100: 34 - Určeno pro: Canon – pro digitální a analog. Canon fotoaparáty s E-TTL řřízením Nikon – pro digittální přístroje Coolpix-Serie a analog. AF SLR fotoaparáty Olympus – pro digitální a analog pro digitální a analog. AF SLR fotoaparáty Sony – pro digitální fotoaparáty s TTL řízením
Zoomreflektor :
28, 35, 50 und 85mm, manuálně nastavitelný - Úhel osvětlení: 0°/30°/45°/60°/90°
- Světlo pro AF systém: Dosah ca. 1 - 5m
- Kontrolka expozice: zelená LED
- Kontrolka blesku: červená LED
- E-TTLkontrolka: žlutá LED (jen Model Canon)
- Doba trvání záblesku: ca. 1/500s - 1/30.000s
- Doba nabíjenít: ca. 0.5-7s (s čerstvými alkalickými bateriemi)
- Popčet záblesků: ca.150 - 2.000 (s čerstvými bateriemi)
- Barevná teplota: ca. 5500 K
- Ruční spoušť: na zadní straně
- Zdroj energie: 4x1,5V AA alkalické baterie nebo NiMH akumulátory stejného typu
- Hmotnost: ca. 250g (bez baterií)
- Rozměry: 95x71x77mm
 

 

Technické parametry

  • pro NikonBlesky - Pro značku
  • nezadánoTyp blesku
  • nezadánoReflektor blesku
 
Vhodné pro přístroje
 
 
 
  • DS58238 Katalogový kód
  • Skladem Dostupnost
  •  
  • Cena s DPH: 1 290 Kč
  • 3 990 Kč Původně:
  • 2 700 Kč (68%) Ušetříte:
  •  
ks